Zwykły zjadacz chleba zna dwa sposoby na pożyczenie pieniędzy. Pierwszym są rzecz jasna banki i kredyty bankowe, które wiążą się z koniecznością przechodzenia przez skomplikowaną, biurokratyczną „machinę”. Drugim, prostszym sposobem, jest chwilówka parabankowa, czyli szybka pożyczka „na dowód”. Jest także trzeci sposób, który znają tylko nieliczni. Bo niby dlaczego pieniędzy nie mielibyśmy pożyczyć przez internet!?

Pożyczka społecznościowa przez internet

Niniejszy artykuł skupi się na pożyczkach społecznościowych. Warto więc już na wstępie wyjaśnić, czym właściwie są te pożyczki i jakie są ich cechy charakterystyczne. Bo nawet ci, którzy słyszeli o możliwości pożyczania pieniędzy przez internet, mogą nie mieć zielonego pojęcia na temat pożyczek społecznościowych!

A więc do rzeczy. Pożyczka społecznościowa przez internet to pożyczka z pominięciem instytucji finansowych, w której stroną pożyczającą jest zwykła, indywidualna osoba. Dlaczego ktoś obcy miałby pożyczać nam pieniądze? Już wyjaśniamy. Otóż pożyczkodawcy traktują pożyczkę jako pewnego rodzaju inwestycję, która ma przynieść określony zysk. Zyskiem tym są oczywiście odsetki od pożyczonej kwoty.

Pożyczki społecznościowe to zatem takie pożyczki, w których rolę banku pełni prywatny inwestor, dysponujący nadmiarem wolnej gotówki.

Zalety pożyczek przez internet

Społecznościowe pożyczki przez internet mają wiele zalet. Największą z nich jest cena. Mimo, że nikt o nich nie słyszał, pożyczki te należą do najtańszych na rynku. Ile dokładnie kosztują?

Średnie oprocentowanie pożyczek społecznościowych wynosi 18 – 20% rocznie. Dokładna wartość zależy od tzw. ratingu, czyli zdolności kredytowej i zaufania do pożyczkobiorcy. Warto też wspomnieć, że odsetki to jedyny koszt, który będzie musiał zapłacić kredytobiorca. Prowizji ani innych opłat w tym wypadku nie ma.

Jak przystało na pożyczki przez internet, pożyczki społecznościowe są wygodne, bo wszystkie formalności można załatwić przez sieć, nie wychodząc z domu. Jest to kolejny powód, by zainteresować się to ciekawą formą pożyczania pieniędzy, która za kilka lat może zdominować świat pożyczek i kredytów.