Ułożenie nowego parapetu

Montaż nakładki można zlecić wykonawcy lub wykonać we własnym zakresie. Osobom, które lubią majsterkować, montaż nakładki parapetowej nie sprawi najmniejszego problemu. Co nam będzie potrzebne do wykonania takiej czynności? Na pewno będzie to ołówek, piłka do cięcia o drobnych ząbkach, klej montażowy i silikon. Jeśli już wszystko przygotowaliśmy, możemy zaczynać pracę. Na samym początku trzeba odciąć zbędny fragment nakładki i na stary parapet nałożyć klej montażowy. Po nasunięciu nakładki na stary parapet, powstałe szczeliny trzeba wypełnić silikonem. Jakie to proste prawda? Następnym krokiem będzie wklejenie na boki parapetu zaślepek. Ostatnim etapem jest zerwanie folii ochronnej, która pokrywała parapet. Nic prostszego, przekonajcie się sami!

 

Remont w domu – kiedy potrzebujemy pozwolenia?

Osoba, która w swoim mieszkaniu chce wymienić okna czy centralne ogrzewanie, musi załatwić urzędowe formalności. Zapraszam do przeczytania lektury, w którym pomożemy przejść przez to piekło. Jak może się wydawać nie jest to aż tak skomplikowane. Większość prac remontowych nie wymaga bowiem pozwolenia na budowę. Wystarczy je zgłosić staroście i odczekać 30 dni. Jeżeli do tego czasu nie zgłosi sprzeciwu albo nie nałoży obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, można ruszać ze wszystkim i o nic się nie martwić. Remontujący mieszkanie nie może zapomnieć o szkicach oraz rysunkach. Niezbędne jest także oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Gdy wymieniać będziecie ogrodzenie, potrzebny jest przede wszystkim rysunek, który może zostać wykonany przez nas samych. Istotną rzeczą będzie także podanie terminu rozpoczęcia prac. Wszystko wydaje się proste, nie czekajcie z remontem !

 

Remontowanie starych kamienic

Najstarsze kamienice cały czas czekają na remont. Jednak wymaga to ogromnych nakładów. Przykładem może być wyremontowanie klatki schodowej, które kosztuje ponad 10 tys. zł, pod warunkiem, że chodzi tylko o malowanie. Najwięcej kosztów stanowią elewacje, które mają elementy zabytkowe. Jest to wydatek rzędu 150tys zł. Ceny remontów bogato zdobionych kamienic potrafią osiągać nieprawdopodobne sumy. Przykładem jest remont kamienicy przy ulicy Prusa w Krakowie, gdzie wyniósł on prawie 4mln zł.
Już sam projekt stanowi wydatek rzędu 15–20 tys. zł. Druga sprawa to samo wykonanie, które jest drogie, ponieważ takich remontów nie robią małe firmy, tylko większe przedsiębiorstwa. Trzeba oczywiście cieszyć się, że coraz więcej budynków jest odnawianych, natomiast z drugiej strony od razu podnoszone są stawki. Jeszcze dwa lata temu metr kwadratowy dachówki kosztował razem z robocizną od 40 do 80 zł, dziś jednak trzeba zapłacić za to samo 200-300 zł. Rośnie popyt, stąd też solidne firmy wykonawcze chcą na tym skorzystać, a że są rozchwytywane na naszym rynku, dlatego ceny wysoko przekraczają normę.