Ruletka jest to gra często hazardowa oraz pseudolosowa, występująca w wersjach europejskiej oraz amerykańskiej. Historia tej gry sięga już czasów starożytnych, kiedy to w pierwszą wersję tej gry grali Grecy. Blaise Pascal wymyślił nowoczesną wersję ruletki w 1645 roku. Nastąpiło to w wyniku fascynacji Pascala prawdopodobieństwem matematycznym. Louis Blanc razem z Francisem, swoim bratem, w 1842 roku dodali zero do ruletki zaproponowanej przez Pascala. Chcieli dzięki temu zwiększyć prawdopodobieństwo wygrania kasyna inaczej domu.


Także to rodzeństwo, założyło pierwsze na świecie kasyno znajdujące się w Monako. Mówi się powszechnie do tej pory, że ruletka jest prawdziwa i jedyną królową kasyn. Następnie ruletka została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych, gdzie w tamtejszych kasynach dołożono do niej podwójne zero. Miało to sprawić, że kasyna w Ameryce zaczną szybciej zarabiać. Do dziś dzień na tamtejszym terenie pomimo zdelegalizowania tej wersji ruletki, ludzie grają w nią prawie wszędzie. Zasady gry w ruletkę przedstawiają się następująco. Po obstawieniu przez wszystkich graczy stołu, krupier zakręca kołem ruletki. Następnie krupier rzuca kulkę w odwrotnym kierunku, co do kierunku kręcenia się koła. Po około kilkunastu obrotach, kulka zatrzymuje się w konkretnym polu z określonym numerem. W tym momencie tak krupier jak i gracza oraz ewentualni widzowie dowiadują się, w jakim polu zatrzymała się kulka. Potem następuje rozliczenie każdego gracza a ci, którzy obstawili numer, na którym zatrzymała się kulka, zgarniają całą nagrodę. To probabilistyka, zajmuje się niekiedy zagadnieniami prawdopodobieństwa w grze, jaką jest ruletka.

Pewnym środkiem, który urozmaica grę jest coś, co jest popularne zarówno w europejskiej jak i amerykańskiej ruletce. Jest to możliwość obstawienia numeru pola dopiero po rzuceniu kulki przez krupiera, a nie przed. Muszą oni jednak, zdążyć powiadomić krupiera o swoim wyborze zanim on wypowie słowa o zakończeniu obstawiania w tej części gry.