Telefon jest w stanie zastąpić coraz więcej urządzeń. Aparat. Kamera. Radio. Odtwarzacz mp3 w super standardzie. Z czystym dźwiękiem i jakością muzyki o jakiej jeszcze kilka lat temu nie śnili nawet producenci sprzętu muzycznego. I to tego z wyższej półki. Nie mówiąc już o kalkulatorach, kalendarzach, budzikach czy notatnikach. Bo to już wrażenia na nikim nie robi. Jest podstawą w każdym, nawet najprostszym modelu komórki. W dobie popularności laptopów telefon też staje się czymś w rodzaju komputera.


Jest mały i wygodny. A gdy dodatkowo pełni wiele funkcji, jakie dotychczas były zarezerwowane jedynie dla komputerów domowych czy wspomnianych już laptopów jest prawdziwym rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Takim połączeniem telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA) są wkraczające na rynek w zawrotnym tempie smartfony. Historyczny smartfon powstał w 1992 roku, IBM wprowadził urządzenia do sprzedaży na szeroką skalę rok później. Premiera urządzenia wywołała ogromne poruszenie i emocje. A zainteresowanie smartfonami rosło z dnia na dzień. Szybko pojawiły się modele, które oferowały już coraz więcej nowych funkcji. Przenośny smartfon to telefon, poczta elektroniczna, przeglądarka sieciowa, gry internetowe, internetowe komunikatory, pager i GPS w jednym. Nie mówiąc już o aparacie cyfrowym i przenośnej kamerze.

I nie tylko. Nowsze modele potrafią także odczytać na przykład dokumenty biurowe napisane w Microsoft Office i w formacie PDF. Dzięki temu takie urządzenie staje się nie tylko ciekawą, swego rodzaju zabawką służącą rozrywce, ale także cennym źródłem informacji. I pomocnym narzędziem w pracy dla ludzi, którzy muszą zawsze mieć pod ręką dostęp do informacji. Pomocne może być także w podróży, gdy nie mamy stałego dostępu do komputera, a chcemy sprawdzić na przykład hotele w pobliżu czy kursy pociągów. Smartfon dzięki swojej poręcznej budowie i łączeniu w sobie wielu funkcji, doskonale sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w środku urlopu gdzieś na dalekiej plaży.