Spędzanie swojego wolnego czasu na grach komputerowych wcale nie przekreśla naszego rozwoju osobistego. Gry komputerowe obecnie tworzone są zarówno jako typowo rozrywkowe, ale i o podłożu naukowym, intelektualnym czy strategicznym. Dlatego jeżeli spędzamy swój wolny czas na wartościowych grach komputerowych, możemy wciąż pogłębiać swoją wiedzę i doskonalić się w wielu dziedzinach życia. Mamy na przykład rodzaj gier strategicznych, zwanych grami ekonomicznymi, które wymagają od użytkownika wielu technik myślenia, planów opracowania zdobycia określonych pieniędzy, wielu obliczeń oraz innych umiejętności typowo umysłowych, które rozwijają się w nas w miarę grania w tego typu gry komputerowe.

Również typowe gry strategiczne mogą być polem do rozwoju naszych cech osobistych, do budowania większej koncentracji, analogicznego myślenia oraz zakładania nowych strategii w grze, aby osiągnąć zamierzony cel, wygrać bitwę oraz zdobyć dane terytoriom państwa lub miasta.

Dlatego jeżeli mówimy o pozytywnym spędzaniu wolnego czasu na grach komputerowych, mamy tu na myśli wszelkie gry komputerowe, dzięki którym nasz mózg jest zmuszany do wzmożonego myślenia, budowania strategii oraz wytężenia wszelkiej koncentracji, aby osiągnąć zamierzony cel w danej grze komputerowej.