Cha- cha jest to najmłodszy latynoamerykański taniec wywodzący się oczywiście z Kuby. Na muzykę tą wpłynął znacząco jazz i swing, które w latach pięćdziesiątych sprawiły, że dokonały się ostateczne narodziny tego tańca na wyspach karaibskich. Następnie cha-cha szybko rozprzestrzeniła się w Europie i Ameryce, znajdując wielu oddanych fanów na całej kuli ziemskiej. Cha-cha tańczona jest teraz na turniejach tanecznych i taniec ten jest zupełnym przeciwieństwem całej pozostałej łaciny, ponieważ jest tańczony głównie w miejscu, para nie przemieszcza się po parkiecie.

Wyznaczanie rytmu w tym tańcu następuje poprzez liczenie do dwóch, lub do czterech, co zdecydowanie ułatwia ogólne opanowanie kroków w tym tańcu, gdyż na początku może sprawiać to trudności. Taniec zdecydowanie należy do tych ekspresyjnych, dynamicznych, towarzyszy mu charakterystyczna kubańska muzyka. Partnerzy tańczą naprzeciwko siebie, a mężczyzna dodatkowo powinien podtrzymywać partnerkę ramieniem.

Taniec ten posiada dwa charakterystyczne rodzaje rytmów, a do tego tancerze wykonują ten taniec na palcach, wykonując specyficzne, koliste ruchy bioder, które podkreślają egzotykę tego tańca.