Gorący taniec, jakim jest paso doble pochodzi ze słonecznej i równie gorącej Hiszpanii i jest także tańczony na turniejach tanecznych na całym świecie, wchodząc w skład tańców latynoamerykańskich. Taniec jest opowieścią o corridzie, walce byków i walce. Paso doble dzieli się na dwie części, pierwsza z nich jest, kiedy tancerze wchodzą na parkiet, wykonują dynamiczne kroki i prezentują się widowni, do tego jeszcze ułożone są specjalne marszowe kroki.

Druga część obrazuje już samą walkę pomiędzy partnerami i ich emocje, które sięgają zenitu. Taniec jest bardzo dynamiczny i ruchy w nim są ekspresyjne, wybuchowe, partnerzy wręcz prześcigają się w swojej ekspresyjności, toczą ze sobą walkę na to, kto zaprezentuje się lepiej. W Hiszpanii powstało kilka stylów tego tańca, które różnią się od siebie drobnymi elementami. Ogólnie taniec turniejowy polega na tym, że tancerze ustawiają się naprzeciwko siebie, mają wyprostowaną klatkę piersiową i plecy, są bardzo dumni i odważni.

Partnerzy głównie tańczą osobno, aby pokazać swoją odrębność i unikalność. Wymaga to jednak niezwykle dużego kunsztu tanecznego i ogólnych umiejętności, paso doble nie jest przeznaczone dla amatorów.