Obecnie dużo osób stawia na uzyskanie uprawnień spawacza. Oblężenie przeżywają wszystkie zakłady kształcenia, a refinansowane szkolenia na tą specjalność są bardzo popularne i prędko zaczyna brakować miejsc dla chętnych. Na szkolenia  takie przychodzą również osoby, które już zdobyły tytuł inżyniera, jednak oczekują na to, że dzięki takiej kwalifikacji będą mogli zarobić znacznie więcej niż do tej pory.

Informacje od niektórych ośrodków szkoleń wskazują, że przez rok uprawnienia zdobywa tam łącznie około dwóch  tysięcy kolejnych spawaczy. Tym sposobem zdobywają oni  pracę na stoczni, przy tworzeniu dużych konstrukcji, podczas produkowania różnego gatunku sprzętów, produkowaniu bram, lub rurociągów. Szkolenia prowadzone są także przez główne firmy przemysłowe oraz ich ośrodki spawania. Ceny są różne, w Warszawie za 3 tygodnie szkolenia na podstawowym poziomie należy zapłacić mniej więcej 2 tysięcy złotych. Dalej możemy oczywiście zdecydować się na uzyskanie kolejnych dyplomów, jakie będą potwierdzeniem nauczenia się dość zaawansowanych typów spawania. W końcu inną sprawą jest spawanie najprostszych elementów, takich jak przykładowo ogrodzenia, a inne będzie spawanie w pobliżu gazów, co wykonują specjaliści od gazociągów, działający skomplikowanymi metodami do których wymagane są wyjątkowe zdolności oraz największa precyzja.

Do niczego nie przyda się uprawnienie spawacza, jaki na co dzień pracuje nad grubszymi blachami, jeśli przyjdzie mu zająć się  czymś cienkim – może on to wówczas przepalić.  Oprócz tego kandydaci do pracy spawacza muszą zapoznać się również z rozmaitymi pomocami używanymi w tej pracy. Takie sprzęty jak zawiesia linowe czy chwytaki potrafią niezwykle upraszczać zajęcia spawacza zatem stosowanie ich obecnie jest popularną praktyką. Odnoszące sukcesy przedsiębiorstwa przez ich zastosowanie są w stanie znacznie zwiększyć swą produktywność oraz zrobić większą liczbę zadań w krótkim okresie czasu.