Nawet najpiękniejsze, najbardziej markowe i najdroższe buty kiedyś muszą się ubrudzić. Błoto, deszczówka, kurz i inne zabrudzenia są ich nieprzejednanym wrogiem. Zatem jak czyścić i jak pielęgnować buty ze skóry, by służyły przez wiele sezonów i jak najdłużej cieszyły oko?

Na samym początku przypomnieć należy stara prawdę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stąd lepiej dobrze zakonserwować nasze buty skórzane niż potem zastanawiać się np. w jaki sposób je wysuszyć czy, jak pozbyć się pęknięć skóry.

Pielęgnację butów warto zacząć jeszcze przed pierwszym ich założeniem. Można na ich powierzchni użyć jednego z preparatów konserwujących do skóry. Trzeba tylko dobrać właściwy preparat do rodzaju skóry. Innego będzie potrzebował zamsz, inny będzie do skór anilinowych.

A co zrobić, gdy ze spaceru wrócimy z zabłoconymi czy skurzonymi butami? Pierwszym krokiem będzie przemycie powierzchni wilgotną ściereczką lub gąbką. Przed podjęciem kolejnych kroków należy chwile odczekać. Jak długa ot chwila, to zależy od czasu schnięcia umytej skóry. Gdy już wyschnie, nasze buty skórzane powinniśmy potraktować odpowiednimi preparatami; pastami i płynami do butów. Warto wcześniej upewnić się, czy kolor pasty odpowiada kolorowi butów. Unikniemy w ten sposób niemiłych niespodzianek.

To pozwoli na wzmocnienie struktury skóry, wzmocni wytrzymałość na wodę i zabrudzenia. Jednak nie zawsze uda się uniknąć przemoczenia. Co wtedy robić? Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać butów przy źródle ciepła, np.: kaloryferem. Zbyt szybkie suszenie spowodować może kurczenie się skóry i w efekcie powstawanie pęknięć. Buty skórzane należy suszyć w pokojowej temperaturze. Co najwyżej, można włożyć do środka gazetę.

Jak widać, konserwacja butów ze skóry nie jest łatwa i wymaga pewnego nakładu sił i środków. Jednak dobrze wykonana i systematyczna pozwoli cieszyć się naszym obuwiem przez długi czas.