Walc wiedeński jest to taniec, który posiada bardzo bogatą i kolorową historię. Zaczęło się od tego, że tańczyli go prości ludzie w Niemczech już w szesnastym wieku, jest, więc jednym z najstarszych tańców wchodzących w skład standardów wykonywanych na turniejach tanecznych. Początkowo głównie rozwijał się w Austrii, gdzie wśród wyższych sfer panowała swoista moda na tańce i muzykę ludową.

Później w osiemnastym wieku połączono ten styl tańca z muzyką operową. Zanim na dobre zadomowił się na salonach, wzbudzał liczne protesty konserwatystów. Dochodziło nawet do tego, że najbardziej zdesperowani z nich wymyślali zdrowotne przeciwwskazania dla tego gatunku. Głosili na przykład, że taniec, szybkie wirowanie i obroty, jakie się w nim wykonuje mogą prowadzić do przykrych schorzeń, a także śmierci.

Przed ostatecznym ukształtowaniem się walca wiedeńskiego powstały jeszcze dwa: francuski i niemiecki, jednak to właśnie wiedeński zdobył największą popularność. Jak już wcześniej było wspomniane, jest to taniec, który wymaga dużej przestrzeni, jako, że para wykonuje bardzo dużo obrotów i przemieszcza się po parkiecie, w delikatnym i zwiewnym stylu.