W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się dość drogie łożyska ceramiczne. Porównując je do tych tradycyjnych, stalowych łożysk są one o wiele bardziej wytrzymałe na zużycie. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej łożyskom ceramicznym i postaramy się przybliżyć charakterystykę działania i budowę łożyska.

Ogólna charakterystyka łożysk?

Ceramiczne łożysko charakteryzuje się dużą odpornością i wytrzymałością, ma ono znacznie mniejszą masę oraz o wiele większą precyzję wytwarzania. łożyskoPolecające łożyska ceramiczne firmy gwarantują, że nie jest konieczne ich smarowanie, a więc o regularnym smarowaniu można zapomnieć. Łożysko to ma większą wytrzymałość na tracie i ścieranie występujące podczas użytkowania. Używając kulek lub łożysk ceramicznych zapewnione jest lepsze łożyskowanie mechanizmów współdziałających ze sobą.

Jakie są zalety łożyska?

Sympatycy pracy na ceramicznych łożyskach wybierają je ze względu na to, że nie poddają się one nagrzewaniu w takim stopniu jak łożysko stalowe. Fakt ten wpływa na to, że kulki te się nie odkształcają. Z łożyskami tego gatunku styczność mają przede wszystkim zawodowi kierowcy rajdowi, profesjonalni kolarze, choć od niedawna także amatorzy ceniący wysoką jakość wykonania używanego sprzętu.

Wszędzie tam, gdzie zespoły elementów narażone są na ponadprzeciętne zużycia w krótkim czasie łożyska ceramiczne sprawdzają się idealnie. Nie bez znaczenia jest, że gdy liczą się każde gramy masy urządzenia lub pojazdu łożysko ceramiczne pozostaje bezkonkurencyjne – jego lekkość i wytrzymałość gwarantuje powodzenie i długotrwałą bezawaryjność. Łożyska wysokiej klasy są niestety bardzo drogie, nierzadko kilkanaście razy przewyższają cenę tradycyjnego, metalowego.

Jak dbać o łożysko?

Właściwe zajmowanie się łożyskami i należyta konserwacja spowodują, że łożyskowanie przez długi okres czasu będzie przebiegało bez problemu. Zestawiając korzyści, które zauważamy w łożyskach ceramicznych zwróćmy uwagę, że ich bezawaryjność idzie w parze z bardzo wysoką jakością. Dbanie o łożyska jest bardzo ważnym elementem w procesie dbania o ich bezawaryjność. Łożysko to część mechaniczna, która narażona jest na tarcie. Ważne jest więc, aby stwarzane w czasie tarcia opory były jak najmniejsze i nie generowały problemów w pracy łożysk. Używajmy więc co jakiś czas smarów do łożysk, które usprawnią działanie mechanizmu łożyskowania.