Na ryku usług finansowych wciąż przybywa ofert depozytowych, których celem jest wsparcie klientów w procesie oszczędzania. Poszukując usługi skrojonej na miarę naszych potrzeb, często zapominamy, że najlepsza lokata wcale nie musi zostać założona z kapitałem zgromadzonym w złotówkach. Wśród usług bankowych coraz popularniejsze są lokaty bankowe zakładane w obcej walucie. Lokaty bankowe wyrażone w walucie obcej, potocznie nazywane walutowymi, można założyć niemal w każdym banku w Polsce. Dostępny na stronach internetowych ranking lokat pokazuje, że lokaty walutowe mogą zostać założone w euro, dolarach, funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich.

oszczędzaniePorównanie lokat udowadnia, że nawet najlepsze lokaty walutowe mają w większości przypadków niższe stawki oprocentowania lokat w 2014 roku niż lokaty założone w polskiej walucie. Ponadto oprocentowanie lokat walutowych z reguły nie podlega promocjom, które można spotkać decydując się na standardową lokatę. Tradycyjne lokaty bankowe mogą zostać objęte różnego rodzaju promocjom, sięgającymi nawet 6 %. Najlepsza lokata walutowa, pod względem wysokości oprocentowania to depozyt założony w euro. Lokaty otwierane we frankach, dolarach i funtach brytyjskich mają oprocentowanie nie przekraczające nawet 2,5%.

Lokaty walutowe nie zawsze gwarantują wysokie zyski. Ich głównym zadaniem jest bezpieczne przechowywanie kapitału. Każda, nawet najlepsza lokata walutowa jest przecież obciążona ryzykiem walutowym. Jeśli złotówka stanie się silniejsza nić waluta, w której została założona przedmiotowa lokata, wówczas deponent może być pokrzywdzony. Zaistniała w konsekwencji strata, w pewnej części zostanie zniwelowana, dzięki dodanym odsetkom. Nie wolno zapominać, że w przypadku tendencji odwrotnej, czyli w sytuacji osłabienia wartości złotego, lokata walutowa może okazać się bardzo dochodowa. Jednak trudno jest przewidzieć, jaka będzie przyszła tendencja na rynku usług finansowych i jakie zyski przyniesie lokata założona w obcej walucie.

Obserwując rynek walut i ranking lokat można zauważyć, że większość rozwiązań biznesowych opartych na walucie obcej, jedynie nielicznym klientom przynosi satysfakcjonujące zyski. Dobrym pomysłem może okazać się założenie konta walutowego, które w przeciwieństwie do standardowej lokaty nie wymaga „blokowania” pieniędzy na rachunku w banku.

Lokaty walutowe wiążą się z pewnymi kosztami, takimi jak opłaty za rozpoznanie wniosku i prowadzenie depozytu przez bank. Istnieje również opłata, którą należy ponieść, jeśli kapitał początkowy wpłacany jest w polskiej walucie. Jest to płatność za przewalutowanie środków finansowych na potrzeby lokaty. Ponadto osoba zakładająca lokatę walutową, nie jest zwolniona z podatku Belki.

Opisany powyżej sposób lokowania pieniędzy ma swoich zwolenników, jak też przeciwników. W dokonaniu obiektywnej oceny tej formy bankowego depozytu, pomocny może okazać się ranking lokat, dostępny w Internecie.