Szacuje się, że najlepszym okresem na zmianę opon z letnich na zimowe jest dzień, kiedy średnia temperatura w ciągu dobry spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza.

oponyTrudno nie zgodzić się z faktem, że to opony zimowe jako jedyne są w stanie zapewnić kierowcy wystarczający poziom bezpieczeństwa przy pierwszych porannych i wieczornych przymrozkach.

Późna jesień to okres szczególnie trudny dla każdego właściciela czterech kółek. Warto mieć na uwadze, że mieszanka z jakiej wykonane są opony zimowe nie ma wiele wspólnego z tą stosowaną przy produkcji opon letnich. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby sprawdzały się przy niskich temperaturach. Ich bieżnik przybiera także odmiennej formy i jego unikalna konstrukcja pozwana na uzyskanie dobrej przyczepności na wodzie oraz błocie pośniegowym, z których to ostatnie jest wyjątkowo kłopotliwe w polskich warunkach drogowych. Poza tym, opony zimowe wyposażone są w dużą ilość lamelek, które mają zapewniać lepsze warunki na śliskim asfalcie oraz krótszą drogę hamowania na śniegu.

Dodatkowe rowki, zwanymi lamelami waflowymi to gwarant stabilnego prowadzenia auta, a także bardziej komfortowe prowadzenie ze względu na znacznie cichszą pracę kół. Wyraźniejsze nacięcia dają poczucie sztywności całej konstrukcji opony oraz bardziej równomierne zużywanie się bieżnika. Kiedy wymienić opony z letnich na zimowe? Zdaniem ekspertów najlepszym czasem na podjęcie decyzji o montażu opon zimowych jest okres połowy jesieni (końcówka września lub początek października).

W ten sposób możemy uniknąć trwałych kolejek u wulkanizatora, a serwis oponiarski, z którego korzystamy każdego roku być może będzie w stanie nas obsłużyć za niższą cenę niż np. w listopadzie. Nie warto martwić się teoretycznie szybszym zużywaniem się ogumienia w okresie z temperaturą dodatnią. Opony zimowe wbrew pozorom nie ścierają się tak szybko, a stres zaoszczędzony podczas ewentualnych prób wyjazdu z garażu, kiedy nawierzchnia jest już delikatnie oblodzona.