Bardzo ważne jest, aby pamiętać, żeby nie zabierać się za czynności, o których niewiele wiemy, zwłaszcza podczas budowy lub remontu domu lub hali. 

Wielu z nas za wszelką cenę chcę dokonać czynności remontowych samodzielnie i o ile niektóre z nich są dla nas wykonalne i nie są niebezpieczne, tak większość z nich powinniśmy kategorycznie pozostawić specjalistom. Jeśli chodzi o sam wystrój wnętrz, to niektórzy z nas dokonują sami zmian. Nie ma w tym nic złego, bo nawet dziecko potrafiłoby wziąć wałek, bądź pędzel w dłoń i pomalować ściany. Nie trudniejsze w tej kategorii jest nakładanie tapet, jednak nie ma w tym nic szczególnego co mogłoby zaważyć na naszym zdrowiu. Nieco trudniejszą pracą jest na przykład wykładanie paneli czy kafelek. Tutaj też można dodać, że nie grozi nam podczas tego żadne niebezpieczeństwo, jedynym ryzykiem jest to, że zostanie to wykonane nieprawidłowo, krzywo lub będzie do wymiany, jednak osoby, które chcą się za to wziąć na pewno choć raz próbowały takiej pracy lub też są rzetelne i dokładne i dzięki temu właśnie są pewne, że wykonają wszystko w dostatecznie dobry sposób.

Istnieje jednak wiele niebezpieczniejszych zajęć, do których osoby niedoświadczone nie powinny robić pod żadnym pozorem, takie jak na przykład rozbudowa budowli, naprawa dachu lub spawanie, prace ślusarskie. W pierwszym przypadku grozi nam przygniecenie elementem budowli lub co najmniej uderzenie nią w którąś z części ciała, osoby niedoświadczone i nieprzyzwyczajone do pracy na dachu bardzo prawdopodobnie sobie z tym nie poradzą, a praca na wysokości po raz pierwszy bez żadnego nadzoru może skończyć się tragicznie. Jeśli chodzi o ostatnie przykłady to niezbędny jest do tego profesjonalny sprzęt, z którym dodatkowo jesteśmy mocno obeznani. W przeciwnym przypadku możemy się skaleczyć, lub nawet spowodować uszczerbek na wzroku, a to jest już bardzo poważna choroba i ciężka do wyleczenia, czy przywrócenia dla poprzedniego stanu.

Zawsze zanim postanowimy wykonać jakąś pracę budowlano-remontową należy się zastanowić czy na pewno jesteśmy do tego przygotowani i czy nie spowoduje to nieodwracalnych skutków w naszym organizmie.