Reklama oraz pozycjonowanie to dwa niezbędne narzędzia każdego biznesmena, który pragnie, aby jego strona internetowa znalazła się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce internetowej Google. Najpierw oczywiście musi dana strona powstać oraz zostać zmodernizowana na potrzeby pozycjonowania, tak aby zarówno w treści, jak i w kodzie html posiadała odpowiednie słowa kluczowe potrzebne do dalszego pozycjonowania i promocji strony. Na tym właśnie polega reklama internetowa, na pozycjonowaniu danej strony internetowej poprzez jej odpowiednie zmodernizowanie oraz usytuowanie w sieci, jak również poprzez utworzenie dodatkowego zaplecza, dzięki któremu strona internetowa znajdzie się na wyższej pozycji w wyszukiwarce internetowej.

Oczywiście na te wszystkie zadania składa się bardzo wiele narzędzi, które to profesjonalny pozycjoner doskonale zna i wie jak nimi operować, aby dana strona internetowa została skutecznie wypromowana. Dlatego właśnie mówi się o związku reklamy oraz pozycjonowania, bowiem oba te narzędzia nie mogą bez siebie istnieć. Nie wystarczy samo utworzenie strony internetowej i nadanie jej ładnej szaty graficznej oraz czytelnej i ciekawej treści, należy ją jeszcze wypozycjonować oraz umiejętnie rozreklamować w sieci, aby popularność i pozycja strony rosła, a treści zawarte w pozycjonowaniu nie zostały odebrane przez moderatorów innych stron jako spam.

Oczywiście narzędziem pozycjonowania oprócz człowieka zarządzają również tak zwane komputery internetowe, które rejestrują wszystkie poczynania człowieka w kwestii pozycjonowania i podnoszą bądź obniżają pozycje danej strony internetowej. Musimy bowiem pamiętać, że pozycjonowanie stron oraz wykonywanie innych czynności związanych z reklamą internetową nie jest takie proste, a poprzez niewłaściwe postępowanie możemy zaszkodzić stronie internetowej, poprzez jej spadek w rankingu innych stron www.